Kaip pasiryžti pokyčiams ir imtis asmeninio marketingo?

Kodėl kankina abejonės?

Pasak psichologės, pastovumas ir įprasta rutina paprastai mums teikia saugumo jausmą. Saugumo jausmas yra vienas iš bazinių žmogaus poreikių. O štai pokytis – įprastos, nusistovėjusios dienotvarkės, gyvenimo būdo, rutinos pakeitimas – dažniausiai kelia nerimą. Kodėl nerimą? Nes mes nežinome, kas mūsų laukia tame pokytyje. Nerimą jausti nėra malonu. Kartais žmonės būna pasiryžę kęsti įkyrėjusią rutiną, kad tik nereikėtų išgyventi varginančio nerimo.

„Nieko keisto, kad pasiryžti pokyčiui nėra lengva. Pasiryžti pokyčiui reiškia prisiimti atsakomybę po to, kai nutrauksime mums įprastą, žinomą, saugią rutiną. Priimant sprendimą keisti kažką savo gyvenime lemiamą reikšmę turi pirmasis žingsnis. Štai būtent jam reikia pasiryžti. Po to jau viskas vienaip ar kitaip keičiasi“,- sako D. Antanvičiūtė.

Užtenka tik noro?

Taigi, kaip žengti pirmą žingsnį pokyčių link? Psichologė pataria sąžiningai atsakyti sau į klausimus „Ko aš tikrai noriu? Ar šito aš tikrai noriu? Ar man tai įdomu? Ar tai – mano svajonės?“. Jeigu noras yra nuoširdus ir jis tikrai yra mūsų pačių, o ne primestas iš šalies, žengti pirmą žingsnį bus lengviau.

Apie planuojamus/pageidaujamus pokyčius verta pasikalbėti su patikimu, palaikančiu draugu/bičiuliu/artimuoju. „Galima netgi atlikti tokią užduotėlę sau raštu dviejuose stulpeliuose surašant priežastis, skatinančias pokyčius ir veiksnius, stabdančius įgyvendinti permainas. Ši užduotis puikiai padeda suvaldyti nerimą, nes tampa aiškūs stabdantys veiksniai. Vėliau analizuojant galima atrasti, kad visus stabdančius veiksnius tikrai galima įveikti“,- teigia D. Antavičiūtė.

Praverčia paprasta analizė

Savęs padrąsinimui imantis pokyčių galima apsvarstyti, ką mes sugebame, kuo mes esame įdomūs ir naudingi kitiems žmonėms. Vėlgi – puiki užduotis savęs padrąsinimui yra savo stipriųjų pusių ir gebėjimų sąrašas. Nepatingėjus toks sąrašas gali gautis gana solidus. Šalia šio sąrašo galima susirašyti ir savo silpnąsias puses – juk jas visada bus galima patobulinti. O žinojimas apie tai, kas mumyse yra stipriausia ir silpniausia, tikrai gerokai sumažins nerimą.

Pasak psichologės, dar vienas dažnai mus nuo pokyčių sulaikantis veiksnys yra aplinkinių žmonių nuomonė, komentarai. Čia svarbu suvokti, kad kiekvienas visada turės vienokią ar kitokią nuomonę apie mus ir mūsų veiklą, būsimus ar jau esamus pokyčius. Todėl teks su tuo susitaikyti. Suvokimas kodėl tai darau, ar tikrai to noriu, kuo aš esu naudingas kitiems ir palaikančių bičiulių ratas tikrai padės išlikti atkakliam ir eiti savo, link permainų vedančiu keliu.