Juoda – tai vienodumas ar išskirtinumas?
Jei paklaustume žmonių apie juodos reikšmę – atsakymų būtų įvairių. Vyresni sakytų, kad tai siejama su tradicijomis, su gedulu ir pabaiga. Tikrai išgirstume, kad tai labai universalus pasirinkimas. Ir toks pasakymas būtų pagrįstas Coco Chanel mažos juodos suknelės istorija. Paklausus jaunų žmonių –atsakymai suktųsi apie individualumą. Betgi paradoksas – kaip galima išreikšti individualumą būnant juodam tarp juodų? Nors iš esmės abi apklaustųjų grupės būtų teisios. Tačiau tai dar ne viskas.
Juoda – tai normų laikymasis, taisyklės, žmonių unifikavimas. Todėl ne be reikalo tiek daug uniformų gaminama būtent iš juodos. Tai teikia stabilumo įspūdį ir atrodo patikimai. Tai valdingumas, autoritarizmas, reiklumas, todėl dominuoja žodžiai „reikia“, „privalai“. Tai sakoma tiek sau, tiek kitiems.
Protesto spalva
Paauglystės maišto metu labai dažnai juoda yra populiariausias pasirinkimas protestui išreikši. Tai manifestas prieš suaugusių pasaulį. Tačiau ilgalaikis juodo garderobo pasirinkimas vis tiek deklaruoja nepasitenkinimą savimi ar aplinka. Tai taikytina ir suaugusiems. Įveskite į savo garderobą ir kitų spalvų – kol jūsų aplinkiniai nepažįsta, jus vertina pagal tai ką mato.
Juoda – puikus pagrindas kurti kontrastams: juoda suderinta su griežta forma – tai disciplina. Bet neverta piktnaudžiauti. Jei tokį įvaizdį stengsitės išlaikyti ir laisvalaikiu, atrodysite nuobodžiu ir šablonišku. Juodi ir beformiai drabužiai tarytum sako „aš prieštarauju viskam“. Tačiau juoda ir įvairių stilių derinimas – išradinga, patrauklu, meniška. Todėl puikiai tinka meno sričių atstovams. Juoda krizių metu padeda susikoncentruoti, atsiriboti, daryti tai kas reikia, kol bus rasta išeitis. Bet užsibūti per ilgai – pavojinga, nes įvarys į „juodą“ rutiną ir paskandins joje.
Versle juoda spalva skirta nuasmeninti
Juoda tapo verslo ir prabangos prekių pasirinkimu. Jų tikslinės auditorijos vienas iš motyvų pirkti yra pagrįstas tradicijomis, kurios simbolizuoja patikimumą ir kokybę. Juoda simbolizuoja jėgą, šaltą racionalų protą, discipliną. Tačiau po tokiu pasirinkimu gali slėptis asmuo, kuris paprasčiausiai nori taip atrodyti kitų akyse. Jis tikisi, kad drabužis padės sukurti iliuziją ir padės pačiam patikėti turint juodos savybių.
Tam yra kelios prielaidos. Pirma – juoda mūsų kultūroje reiškia pabaigą. Versle tai – savų interesų “pabaiga”. Atsitraukimas, išsižadėjimas vardan stabilumo, patikimumo ir verslo augimo.
Darbuotojus aprengti juoda uniforma buvo sumanyta tam, kad nuasmeninti žmones. Tokio sprendimo tikslas – asmeninių tikslų ir ambicijų pašalinimas bei darbuotojų „pajungimas“ kompanijos tikslams. Darbuotojai tiesiog įsiliedavo juoda beasmene mase į veiklą. Tai naudingair darbuotojų kaitos atveju – klientai mažiau arba visai to nepastebi. Šis principas efektyviai veikė tiek biuruose, tiek dirbant tiesiogiai su klientais.
Antra – vartotojas iš verslo tikisi patikimumo. Juoda, suderinta su konservatyviu stiliumi, signalizuoja patikimumą, tradicijų puoselėjimą ir stabilumą. Vartotojus tai ramina.
Kada prabanga tampa agresija
Padauginti juodos ne tik neverta, bet ir pavojinga. Derinys juoda ir auksas – tiesmukas turtų ir statuso demonstravimas. Tokių personažų kupina kinematografija. Ir jau sunku pasakyti kas pirma atsirado – filmų personažai apie mafiją ir gaujas, ar realūs asmenys, kurie tapo prototipais filmų kūrėjams.
Bet kuriuo atveju juoda derinyje su dideliu kiekiu aukso – tai nežabotas noras įgyti galios daryti įtaką ir jos demonstravimas. Tam gali būti pasirenkami ir neteisėti, smurtu (psichologiniu ar fiziniu) pagrįsti būdai. Taigi iš pasitikėjimo ir stabilumo nelieka nei kvapo. Lieka nujaučiamas ar akivaizdus pavojus. Tas pats pasakytina ir apie juodo ir geltono derinį. Gamtoje tai – nuodingi ar mirtinai pavojingi gyvūnai. Arba tie, kurie tokiais apsimeta.
Kitoje dalyje – kaip derinti juodą spalvą.